GAMES:
Bennington
Aurora
Norris
Logan View
Wayne
Nebraska City
Ashland
Mount Michael HT
Bishop Neumann HT
Lincoln Lutheran
Waverly
Blair
Nebraska City CT
Malcolm CT
Ashland CT
Ralston
Crete
Beatrice
Platteview
Plattsmouth
Yutan
Malcolm
Bishop Neumann DT
Ashland DT
Wayne DT
Ogallala -- State
Omaha Concordia -- State
Auburn -- State
2024 Home ... School Enrollments ... 2024Conferences ... 2024 District Assignments ... Wahoo Rankings ... 2024 All Class Rankings ... All District Rankings ... Opponent Summaries ... Recent Scores ... Season Summary ... Season Bests ... Game Statistics ... Player Statistics ... Holiday Tournament ... Conference Tournament ... District Tournament ... State Tournament ... Records Set ...
2024 DISTRICT ASSIGNMENTS
Listed by enrollment -- rank / number

District B - 1

. Norris #8-312
. Beatrice #14-263
. Nebraska City #25-170

District B - 2

. Waverly #12-281
. Plattsmouth #20-204
. Platteview #24-172

District B - 3

. Ralston #2-428
. Omaha Skutt Catholic #17-240
. Omaha Roncalli Catholic #27-166
. Omaha Gross Catholic #28-140

District B - 4

. Elkhorn North #6-380
. Gretna East #10-300
. Elkhorn #11-298
. Mount Michael Benedictine #23-184

District A - 5

1. Lincoln East 45.4348-18 - 5
2. Lincoln Southwest 44-15 - 9
3. Millard West 41.4348-8 - 15
4. Omaha Westview 39.44-8 - 17
5. Omaha Buena Vista 34.8696-1 - 22

District A - 6

1. Omaha Westside 44.5455-15 - 7
2. Lincoln High 44.0417-17 - 7
3. Millard South 40.913-8 - 15
4. Omaha Burke 39.12-6 - 19

District A - 7

1. Elkhorn South 43.9545-16 - 6
2. Papillion-LaVista South 43.7826-15 - 8
3. Omaha North 40.5652-11 - 12
4. Papillion-LaVista 40.5-9 - 15

District C1 - 1

. Auburn #13-105
. Fairbury #17-100
. Falls City #19-98
. Wilber-Clatonia #23-96

District C1 - 2

. Lincoln Christian #15-102
. Syracuse #28-91
. Conestoga #36-83
. Palmyra #54-64

District C1 - 3

. Wahoo #3-137
. Ashland-Greenwood #6-122
. Louisville #31-90
. Bishop Neumann #46-71

District C1 - 4

. Douglas County West #2-138
. Omaha Concordia #10-110
. Boys Town #11-109
. Fort Calhoun #18-99
. Arlington #32-89

District C1 - 5

. Milford #37-83
. Raymond Central #38-82
. David City #47-70
. Malcolm #52-65

District C1 - 6

. Aurora #4-131
. Columbus Lakeview #12-107
. Scotus Central Catholic #21-97
. Central City #29-90
. Fillmore Central #45-72

District C1 - 7

. Wayne #14-104
. Logan View-Scribner-Snyder #27-91
. West Point-Beemer #39-80
. Winnebago #41-76
. Wakefield #48-67

District C1 - 8

. O’Neill #20-98
. Pierce #22-96
. Boone Central #33-88
. Battle Creek #43-74
. Ord #44-74

District C1 - 9

. Adams Central #9-111
. St. Paul #34-87
. Centura #49-66
. Doniphan-Trumbull #50-66
. Wood River #53-65

District C1 - 10

. Holdrege #7-121
. Minden #26-92
. Kearney Catholic #42-75
. Gibbon #51-65

District C1 - 11

. Ogallala #8-114
. Cozad #16-101
. Broken Bow #24-93
. Gothenburg #30-90
. Chase County #35-86

District C1 - 12

. Alliance #1-161
. Sidney #5-127
. Chadron #25-92
. Mitchell #40-79

District C2 - 1

. Johnson County Central #2-61
. Tri County #13-54
. Lincoln Lutheran #16-53
. Southern #31-49
. Freeman #55-43

District C2 - 2

. EMF #21-52
. Thayer Central #22-52
. Superior #40-47
. Heartland #43-46
. Sandy Creek #51-44

District C2 - 3

. Yutan #14-54
. Omaha Christian Academy #27-51
. Cornerstone Christian #36-47
. Omaha Brownell Talbot #44-46
. Mead #48-44

District C2 - 4

. Cross County #24-51
. Centennial #32-48
. Shelby-Rising City #34-48
. Twin River #35-48
. Aquinas Catholic #41-46

District C2 - 5

. North Bend Central #3-60
. Tekamah-Herman #6-57
. Oakland-Craig #18-53
. Archbishop Bergan #42-46

District C2 - 6

. Norfolk Catholic #1-62
. Madison #5-58
. Clarkson/Leigh #9-55
. Lutheran High Northeast #17-53
. Stanton #28-51

District C2 - 7

. Ponca #12-54
. Omaha Nation #19-53
. Tri County Northeast #20-53
. Pender #39-47
. Wisner-Pilger #53-44

District C2 - 8

. Cedar Catholic #23-51
. Laurel-Concord-Coleridge #30-50
. Crofton #37-47
. Osmond-Randolph #38-47

District C2 - 9

. Valentine #8-56
. Elkhorn Valley #11-54
. West Holt #45-46
. Summerland #52-44

District C2 - 10

. Grand Island Central Catholic #15-53
. Arcadia/Loup City #46-45
. Hastings St. Cecilia #47-44
. Ravenna #50-44

District C2 - 11

. Hershey #4-58
. Amherst #7-56
. Hi-Line #26-51
. Alma #29-50
. Perkins County #33-48

District C2 - 12

. Bridgeport #10-54
. Gordon-Rushville #25-51
. Morrill #49-44
. Kimball #54-43

District D1 - 1

. Johnson-Brock #23-37
. BDS #36-33
. Deshler #45-32
. Pawnee City #53-31
. Humboldt-Table Rock-Steinauer #55-30

District D1 - 2

. Elmwood-Murdock #13-39
. Lourdes Central Catholic #17-38
. Weeping Water #32-36
. McCool Junction #41-33
. East Butler #51-31

District D1 - 3

. Nebraska Christian #9-40
. Kenesaw #24-37
. Sutton #35-35
. Blue Hill #44-32

District D1 - 4

. Humphrey/Lindsay Holy Family #1-43
. Guardian Angels Central Catholic #4-42
. Howells-Dodge #22-37
. Bancroft-Rosalie #33-35
. Cedar Bluffs #39-33

District D1 - 5

. Neligh-Oakdale #25-37
. Riverside #28-37
. Fullerton #40-33
. Elgin Public/Pope John #46-32
. Central Valley #50-31

District D1 - 6

. Homer #5-42
. Bloomfield #21-37
. Plainview #34-35
. Wausa #47-32
. Winside #48-32

District D1 - 7

. Boyd County #3-43
. Niobrara/Verdigre #26-37
. North Central #27-37
. Ainsworth #29-36

District D1 - 8

. Franklin #14-39
. Axtell #16-38
. Pleasanton #19-38
. Wilcox-Hildreth #54-31

District D1 - 9

. Bertrand #1-30
. Arapahoe #7-41
. Southern Valley #12-40
. Overton #42-33
. Loomis #52-31

District D1 - 10

. Dundy County Stratton #2-43
. Hitchcock County #15-39
. Cambridge #38-33
. Wauneta-Palisade #43-33

District D1 - 11

. South Loup #11-40
. Twin Loup #20-38
. Sandhills Valley #31-36
. Burwell #37-33
. Ansley-Litchfield #49-31

District D1 - 12

. Sutherland #6-42
. Hemingford #8-40
. North Platte St. Patrick's #10-40
. Maxwell #18-38
. Bayard #30-36

District D2 - 1

. Falls City Sacred Heart #13-28
. Diller-Odell #18-27
. Parkview Christian #34-23
. Sterling #40-20
. Lewiston #44-18

District D2 - 2

. Meridian #23-26
. Lawrence-Nelson #27-25
. Red Cloud #37-22
. Dorchester #41-18
. Harvard #42-18

District D2 - 3

. Giltner #8-29
. High Plains Community #14-28
. Hampton #19-27
. Nebraska Lutheran #24-26
. Heartland Lutheran #32-24

District D2 - 4

. Palmer #5-30
. Humphrey St. Francis #26-25
. Osceola #33-24
. St. Edward #36-23
. Elba #55-13

District D2 - 5

. Lyons-Decatur Northeast #2-30
. Walthill #4-30
. Hartington-Newcastle #9-29
. Wynot #17-28

District D2 - 6

. Stuart #11-29
. Creighton #30-24
. Santee #35-23
. CWC #50-16
. St. Mary's #56-13

District D2 - 7

. Shelton #10-29
. Sumner-Eddyville-Miller #12-29
. Silver Lake #15-28
. Elm Creek #22-26

District D2 - 8

. Maywood-Hayes Center #3-30
. Southwest #21-27
. Wallace #49-17
. Medicine Valley #51-16

District D2 - 9

. Anselmo-Merna #7-29
. Sandhills/Thedford #28-25
. Brady #38-21
. Mullen #45-18

District D2 - 10

. South Platte #16-28
. Paxton #20-27
. Garden County #25-25
. Hyannis #43-18
. Arthur County #53-14

District D2 - 11

. Leyton #39-20
. Banner County #46-17
. Creek Valley #47-17
. Minatare #48-17
. Potter-Dix #52-16

District D2 - 12

. Crawford #6-30
. Cody-Kilgore #29-24
. Hay Springs #31-24
. Sioux County #54-14